Banka Kredi Puanım Yok

Banka kredi puanız yok mu? Banka kredi puanınızın olmaması endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Banka kredi puanınızın olmaması bir kredi puanı oluşturmanız gerektiğini göstermektedir. Banka kredi puanınızın olmaması durumunda neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Bazı kişilerin banka kredi puanları olmayabilir. Yani bir kredi puanlarının oluşabilmesi için gereken eylemlerden hiçbirini yapmamışlardır. Ancak bu durum olağandır. Yani bu durum o kadar olağandır ki Türkiye’de kredi puanı oluşmayan yani banka kredi puanı olmayan %12’lik bir kesim vardır. Türkiye’deki vatandaşların %12’sinin kredi puanı yoktur. Bunun nedeni kredi puanının ancak vadesiz TL hesabınızın olması ve bu hesaptan otomatik ödeme talimatları vermenizle, kredi kartınızın olmasıyla ve kredi almanızla oluşmasıdır. Yani kredi puanınız bu gibi eylemlerden en az birini gerçekleştirmediğiniz sürece oluşmaz. Evet, vadesiz TL hesabınız vardır. Ancak siz bu hesaptan hiç otomatik ödeme talimatı vermemişsiniz demektir. Hiç kredi kartı sahibi olmamışsınız demektir. Nitekim kredi çekmek için bir kredi puanınızın olması gerektiğinden siz hiç kredi çekmemişsiniz demektir. İşte bunların tümü sizin banka kredi puanınızın olmamasına neden olan birer etmendir. Ancak siz isterseniz kredi puanınızı oluşturabilirsiniz. Bir kredi puanı oluşturmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamına göz atın.

Kredi puanınızı oluşturmak için kredi puanının nasıl oluşturulduğunu ve kredi puanının nelerden etkilendiğini bilmeniz gerekir. Kredi puanı kredi ürünleri ve otomatik ödeme talimatlarıyla oluşur. Yani yapmanız gereken ilk şey bir vadesiz TL hesabı açmak ve bu hesaptan birkaç fatura talimatı vermektir. Ayrıca bir de düşük limitli kredi kartı almanız iyi olur. Meselâ bu kredi kartının 500 TL limiti olması yeterlidir. Böylece biraz harcama yaparak ekstre borcunuzun tamamını ödediğinizde kredi puanınız oluşacaktır. Bu aşamada yapmanız gerken şey hesabınızda faturalarınızın ödenmesine yetecek kadar para bulundurmak ve kredi kartı ekstre borcunuzu ödemeyi asla geciktirmemektir. Bu eylemleri 2-3 ay sürdürdüğünüzde kredi puanınız oluşacaktır. Bu durumda siz de istediğiniz krediyi çekebilirsiniz. Kredi puanınızın oluşup oluşmadığını ve oluştuysa ne kadar olduğunu öğrenmek için Findeks platformunu ziyaret edebilirsiniz.

Cevapla

x

Check Also

2018 Faizsiz Taşıt Kredisi Fırsatı

Otomobil firmaları taşıt almak isteyen müşterilerine 2018 yılında faizsiz kredi fırsatı sunmaktadır. Faizsiz kredi veren ...