Asgari Geçim İndirimi Tutarları 2018

Asgari geçim indirimi tutarları 2018 yılı için belirlendi. Asgari geçim indirimi yine aynı amaçla devlet tarafından verilmekte. 2018 yılı boyunca geçerli olacak asgari geçim indirimi tutarlarını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Asgari geçim indirimi tutarları 2018 yılı için devlet tarafından belirlendi. Asgari geçim indirimi çalışanların maaşlarına ek olarak bu çalışanların bakmakla yükümlü oldukları kişiler için verilmektedir. Devlet, çalışanların ödediği gelir vergisini onların maaşlarına eklemekte ve onlara iade etmektedir. Çalışanlara verilen bu asgari geçim indirimi tutarları çalışanların evli olmasına, eşlerinin çalışıp çalışmamasına ve sahip oldukları çocuk sayısına göre belirlenmektedir. Bu asgari geçim indirim tutarlarının 2017 yılı için ne kadar olacağını yazımızın devamını okuyarak öğrenmeniz mümkündür.

Bekârların alacağı asgari geçim indirimi 131,25 TL olacaktır. Evli olup eşi çalışan kişiler 131,25 TL yani aynı tutarda asgari geçim indirimi alacaklardır. Evli olup eşi çalışan ve bir çocuk sahibi olan kişiler 150,93 TL asgari geçim indirimi alacaklardır. Devlet yine evli olup da eşi çalışan ve iki çocuk sahibi olan kişilere 170,63 TL ve üç çocuk sahibi olan kişilere 196,88 TL verecektir.

Aynı koşullarda olup dört çocuk sahibi olan kişilere ise 210,00 TL verecektir. Asgari geçim indirimi evli olup da eşi çalışmayan kişilere 157,50 TL olarak verilecek, bir çocuk sahibi olan kişilere ise 177,19 TL olarak verilecektir. Asgari geçim indirimi devlet tarafından aynı koşullara sahip olup iki çocuk sahibi olan kişilere 196,88 TL şeklinde verilecektir. Üç ya da dört çocuk sahibi olanlar ise 223,13 TL alacaklardır.

Devlet evli olup eşi çalışmayan ve dört çocuk sahibi olan kişilere, üç çocuk sahibi olanlara verdiği asgari geçim indiriminin aynısını vermektedir. Yine bekâr iken devletin size verdiği asgari geçim indirimi ile çalışan biriyle evlendiğinizde devletin size verdiği asgari geçim indirimi aynıdır. Buradaki kıstas, sizin çalışmayan kaç kişiye bakmakla yükümlü olduğunuzdur. Bu yüzden hem çalışmayan eş hem de sahip olduğunuz çocukların sayısı dikkate alınmaktadır. Buna göre size devletin vereceği asgari geçim indirimi tutarı ortaya çıkmaktadır.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Puanım Kaç?

Bankalardan kredi kartı çıkarmak ya da kredi talebinde bulunmak isteyenler başta olmak üzere finansal durumlarla ...