Akbank Zorunlu Deprem Sigortası

Akbank Zorunlu Deprem Sigortası

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Zorunlu deprem sigortası poliçesi kapsamında bazı hasarlara karşı konutlar güvence altına alınmış olur. Bu hasarlar kapsamına, deprem, deprem kaynaklı yer kaymaları, infilak, yangın ve tsunami gibi olaylar girmektedir. Bu sigorta kapsamında, konutu zarar görmüş insanlara ait konutlar, ne kadar zarar görürse görsün, bu zarar en kısa süre içerisinde giderilir ve kişinin normal hayatına dönmesi sağlanır. Türkiye’de de Afet Sigortaları Kanunu yürürlüğe girdikten sonra, bu sigortanın kontrol edildiği noktalar artırıldı. Artık, elektrik ve su abonelik işlemlerinde dahi zorunlu deprem sigortası şartı koşulmaya başlandı. Ev sahiplerinin, bu sigortayı yaptırıp her yıl da yenilemesi gerekmektedir. Zorunlu deprem sigortası kapsamına 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan bağımsız bölümler yer almaktadır. Yine tapuya kayıtlı olan özel mülkiyete tabi olan taşınmazlar üzerinde inşa edilen mesken binalar da kapsam içerisine girmektedir. Bu binaların içerisinde bulunan büro ve benzeri şekildeki amaçlar dahilinde kullanılan alanlar da zorunlu deprem sigortasına tabi olmaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Zorunlu deprem sigortasından 18 yaşına dolduran ve medeni haklarını kullanma yetisine sahip herkes yararlanabilmektedir.

Avantajı Nedir?

Zorunlu deprem sigortası ile depremin neden olacağı zararlar, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) aracılığıyla teminat altına alınmaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortasına Nasıl Sahip Olabilirim?

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak ve bu konuda hakkında detaylı bir bilgiye ulaşmak istiyorsanız  sahip olmak en yakın Akbank Şubesi’ne uğrayabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortasında Prim Tutarı ve Ödeme Şartları Nelerdir?

Bu sigorta 1 yılı kapsayan bir sigortadır ve yaptırandan peşin tahsil edilmektedir. Eğer, apartman ve siteler ya da 8 daire ve üzeri için başvuruda bulunulursa yüzde 20 oranında bir indirim uygulanır.

Cevapla

x

Check Also

Akbank

Akbank Kredi Başvurusu

Kredi kullanmak isteyen kişilere konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi olmak üzere 3 farklı ...