95 Bin Kişi Kredi Kartı Borcundan Yasal Takip Altında

95 bin kişi kredi kartı borcunu ödemediği için bankalar tarafından yasal takibe alınmış durumda. Türkiye Bankalar Birliği kredi ve kredi kartı borcu yüzünden yasal takibe alınan kişi sayısını paylaştı.

Kredi ve kredi kartı borcu yüzünden yasal takibe alınan kişi sayısı şaşırttı. Buna göre sadece kredi kartı borcu yüzünden 95.761 kişi bankalar tarafından yasal takibe alınmış durumda. Bu da hiç iş açıcı bir sayı değil. Bu sayı, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 1,6 oranında artmış durumda. Yani 2016 yılına göre bir yıl içinde kredi kartı borcunu ödemeyen kişilerin sayısının arttığı görülmekte.

Bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödemeyen ve bu borcu yüzünden bankalar tarafından yasal takibe alınan kişilerin sayısı Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ocak 2017 Raporunda açıklandı. Bu rapora göre kredi ya da kredi kartı borcu yüzünden bankanın takibe aldığı müşterilerin sayısı 150.838. Bu kişilerin sayısı da 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 3,9 oranında artış göstermiş.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ocak 2017 Raporunda sadece bireysel kredi alıp borcunu ödeyemeyen kişilerin sayısının 74.314 olduğu görülmekte. Bu sayıda da geçen yıla göre artış mevcut. Yani bireysel kredi borcunu ödemediği için yasal takibe alınan kişilerin sayısı 2016 yılının Ocak ayına göre yüzde 1,9 oranında artmış durumda.

Kredi ve Kredi Kartı Borcunuzu Ödemediğinizde Ne Olur?

Kredi ve kredi kartı borcunuzu belirli bir süre boyunca ödemezseniz ve geciktirirseniz yasal takip süreci başlar. Yazımızda belirttiğimiz sayıları oluşturan kişiler kredi ve kredi kartı borcunu 90 gün boyunca ödemeyen ve geciktiren kişilerdir. Kredi borcu taksidinizi 90 gün geciktirdiğinizde banka yasal takip sürecini başlatır. Bu da son derece olumsuz bir durumdur.

Banka, borcunu 90 gün geciktiren kişilerle iletişime geçer ve onlara borçlarını ödemeleri için bir hafta süre verir. Eğer kişi bu süre içinde borcunu ödemezse banka dosyayı avukata verir. Banka avukatı müşteriden borcu icra yoluyla tahsil etmek üzere yasal takibi başlatır.

Cevapla

x

Check Also

2018 Faizsiz Taşıt Kredisi Fırsatı

Otomobil firmaları taşıt almak isteyen müşterilerine 2018 yılında faizsiz kredi fırsatı sunmaktadır. Faizsiz kredi veren ...