529 Bin Kişi Bankada Parasını Unuttu

529 bin kişi bankada parasını unuttu. Unutulan paraların toplamı 115 milyon TL’yi buluyor. Bu paraların ne olacağını ve bankada unuttuğunuz para olup olmadığını nasıl sorgulayacağınızı öğrenmek için yazımıza göz atın.

Bankada hesap açtığınızda bu hesabı kullanırsınız ve para yatırıp çekersiniz. Ancak daha sonra bu hesabı kullanmayı herhangi bir nedenle bırakabilirsiniz. Hesabınızda biraz para olabilir ve siz bunu unutabilirsiniz. Biraz tuhaf olsa da banka hesabında parasını, alacağını, emanetini unutan 529 bin kişinin varlığı söz konusu. İşte bu hesaplada herhangi bir işlem yapılmamasının üzerinden on yıl geçtiğinde yasalara göre hesabınız zaman aşımına uğruyor. Bu paraların ne olduğunu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

5411 sayılı Bankacılık Kanununun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi ve herhangi bir yazılı talimatı verdiği tarihten itibaren başlayarak on yıl içinde işlem yapılmayan hesaplar zaman aşımına uğrar. Bu da hesabınızla on yıl boyunca ilgilenmediğinizde hesabınızı ve içindeki bakiyeyi unuttuğunuz anlamına geliyor. Bu paralar yasalara göre Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF)’na aktarılıyor.

Bankada unuttuğunuz paranın olup olmadığını sorgulamak ve öğrenmek için https://www.zamanasimi.org/tbb.xhtml internet adresini ziyaret etmeniz ve adınızı ve soyadınızı yazarak tüm bankalarda sorgulama yapmanız gerekir. Yazımızda verdiğimiz veriler 2016 yılının Aralık ayında hesaplanmıştır. Söz konusu hesapların sahiplerine bu websitesinden duyuru yapılmakta ve hesap sahipleri uyarılmaktadılar. Eğer unuttuğunuz para varsa ve bununla ilgilenmezseniz 15 Haziran 2017’de paralar Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF)’na aktarılacaktır. Bu yüzden sorgulamayı yapmanız gerekmektedir.

Bankalar zaman zaman, zaman aşımına uğramak üzere olan hesaplar için hesap sahiplerine duyurular yapmaktadırlar. Bu duyuruları bankalarının resmî websitelerinden yayımlamaktadırlar. Bu yüzden bankalarda paranızı unuttuğunuzdan şüpheleniyorsanız bankaların websitelerine girerek sorgulama yapmanız gerekir. Bu sorgulama sonucunda bankada unuttuğunuz para olup olmadığını öğrenebilir, varsa paranızı şubeye giderek çekebilirsiniz. Bankalarda paranızın ya da hesabınızın olup olmadığını banka şubesine giderek T.C. kimlik numaranızla bir sorgulama yapmak suretiyle de öğrenmeniz mümkündür.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...