2B Arazi Ödemelerine Altı Ay Ek Süre

2B arazi ödemelerine hükümet tarafından ek süre verildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, ödemelerini yapamayan vatandaşlara müjdeyi verdi. Buna göre ödeme yapamayan kişilere altı aylık ek süre verilecek.

2B arazi satın alma başvurusu yapan ve fakat ödemelerini gerçekleştiremeyen vatandaşlara verilen süre aslında 7 Mart 2017 tarihinde doluyordu. Fakat daha sonra Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan bir müjde geldi. Ağbal yaptığı açıklamada 2B arazi satın alma başvurusu yapan ve fakat ödemelerini yapamayan vatandaşların 7 Mart 2017’de haklarını kaybetmeyeceklerini ve ödemelerini yapmaları için kendilerine altı aylık ek süre verildiğini söyledi.

2B arazileri aslına bakarsanız orman vasfını kaybetmiş hazine arazileridir. Bu araziler hazineye aittir. Aslında bu arazilerin satılmaları yasaktır. Fakat hükümet bu arazilerin üstündeki satış engelini kaldırmış ve arazileri satışa çıkarmıştır. 2B arazileri 6831 sayılı Orman Kanununun ikinci maddesinin ilk fıkrasına göre hazine üstüne kayıtlıdır. 2B arazileri orman sınırları dışına çıkan ya da orman sınırlarının dışına çıkarılacak alanlardır.

2B arazilerinin üstündeki satış engelinin kaldırılmasından sonra bu araziler satışa çıkarılmıştır. 2B araziler satışa çıkarıldığında vatandaşlar satın alma başvurusu yapmışlar ancak vatandaşların bir kısmı ödemelerini gerçekleştirememişler ve taksitleri ödeyememişlerdir. Ancak bu vatandaşlar 2B arazi alma haklarını kaybetmeyeceklerdir. Yani ödemelerini aksatan kişiler sistemden çıkarılmayacaktır.

Maliye Bakanı Naci Ağbal bu haberi Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ile bir araya geldiğinde yaptığı açıklamada verdi. Ağbal yaptığı açıklamada hükümet olarak bir karar aldıklarını ve 2B arazisi satın alma başvurusu yapan ve fakat ödemesini yapamayan vatandaşlara altı ay daha imkân sağladıklarını söyledi. Böylece ödemeler için vatandaşlara Eylül ayına kadar olanak tanınmış oldu. Vatandaşlara Eylül ayına kadar ödemelerini yapmaları için fırsat verildi. Ayrıca 2B arazisi olan ve fakat bu araziyi satın almak için başvurmayan vatandaşlara da aynı şekilde altı aylık süre verildi.

2B arazisi olup satın almak için başvurmayan kişiler Ağbal’ın açıklamasına göre altı aylık bir süre içinde başvuru yapabilecekler. Bu erteleme kararının alınmasıyla onlara da bir fırsat verilmiş oldu.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...